איך לא להפסיד כסף בעסקאות נדלן - קנייה, מכירה או השכרת דירה

אזרחים רבים מבצעים עסקאות נדל"ן פעמיים עד שלוש פעמים בחייהם. ההחלטה לרכוש או למכור נכס היא החלטה שיש לקחת ברצינות ובכובד ראש, ישנם בחוץ לא מעט נוכלים שישמחו להניח את ידם על כספכם ללא תמורה.

במיוחד בזמנים שערך הדירות עולה, יש להיות ערניים ולעשות מאמצים על מנת לא ליפול טרף לתרמיות ולא להסתבך עם גורמים לא יציבים. לפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם לא להפסיד כסף בעסקאות נדל"ן שאתם מבצעים.

בדקו פרטים על הקונה / המוכר שלכם -

ודאו שהוא אינו שרלטן. בדקו עליו באינטרנט: הכניסו בגוגל את מס' הטלפון שלו, את שמו המלא או את כתובת האימייל שלו. אתם תופתעו מהתוצאות שתקבלו. אולי זה נראה מוזר אך קרו לא מעט מקרים אשר נוכל התחזה כבעל נכס והתגלה כשקרן והקונים שילמו לו סכום כסף רב בתום לב, הכסף והמוכר נעלמו כבר מזמן, אך הנכס נשאר אצל בעליו החוקיים.

לא נעים מת מזמן - מה השכנים אומרים? 

אל תתביישו, גשו אל השכנים ושאלו מי הוא הבעלים של הנכס. אין לכם מושג כמה מידע ישמחו השכנים לחלוק עמכם, הגדילו והציגו את צילום תעודת הזהות שברשותכם, ושאלו האם בעל הנכס שלכם הוא אכן בעל הנכס האמיתי. זכרו. עדיף להרגיש מעט אי נעימות היום, מאשר לאבד הרבה כסף מחר.

קניית דירה מקבלן -

כאשר אתם קונים דירה מקבלן, ודאו שהוא בעל הזכויות בקרקע או לחילופין, שבעליה של הדירה חתום על כך שמאפשר לקבלן למכור את הנכס. בנוסף, שהקבלן רשום אצל ועדת הקבלנים או בועדת השיכון והבינוי וכי הוא רשאי לבנות את סוג הנכס שהתחייב לבנות.

קבוצות רכישה -

כאשר אתם רוכשים דירה בקבוצת רכישה, במיוחד לאור פרשת "חפציבה" העגומה, חשוב מאוד לבדוק שהעסקה מתבצעת תוך ליווי בנקאי סגור. זאת אומרת שהתקבולים (הכסף) שמתקבלים אצל החברה המבצעת, מועברים ישירות אל הבנק המלווה, אשר מנפיק עבור כל תשלום ותשלום ערבות שמגבה אתכם בכל מקרה של הפסקת הפרויקט כמו במקרה של "חפציבה". פרויקטים כאלה אשר מגובים ע"י הבנק, מבוצעים ע"י קבלנים שהבנק נתן בהם אמון, על מנת להבטיח את השלמת הפרויקט ומסירת הדירות לקונה.

השכרת דירה -

בטרם אתם מוסרים את דירתכם לשכירות, חשוב מאוד לבדוק את פרטיו של השוכר. לבדוק אם אין לו עבר מפוקפק ובעייתי. הקפידו לחתום חוזה מסודר אצל עו"ד אשר בקיא בנושאי מקרקעין.

דברו עם השוכר -

שפת גוף יכולה לגלות לעיתים קרובות יותר מאשר מילים. שאלו אותו לגבי עבודתו ועיסוקיו. בכל זאת, האינטרס שלכם הוא לקבל את דמי השכירות המגיעים לכם מידי חודש ללא בעיות.

צ'ק ביטחון בעת מסירת הדירה לשכירות -

צ'ק ביטחון, הינו המחאה, שניתנת ע"י מקבל הדירה. צ'ק זה ניתן לשמירה בנאמנות אצל עורך דין לכל מקרה שהשוכר לא משלם או מסרב לשלם את דמי השכירות, ע"י המחאה זו, בית המשפט יכול לאלץ את המסרב לשלם ע"י משיכה שרירותית של הכסף מחשבונו ואפילו עיקולים. סכום צ'ק הביטחון נקבע עפ"י אריכות החוזה. למשל: אם אתם חותמים על חוזה של שנה, סכום הצ'ק יהיה סכום השכירות לחודש כפול 12.


> קראו טיפים נוספים לחיסכוןהוסיפו טיפ לאתר!
המדריך לחסכן המתחיל - מבוא
מחשבון הוצאות חודשיות
הוסיפו למועדפים