מזומן או אשראי - מה עדיף?
מאז המצאת כרטיסי האשראי הצרכן נמצא בעימות פנימי קבוע שבו הוא מתלבט כל הזמן בשאלה מה עדיף לו לעשות האם כדאי לו לשלם עבור הקניות והרכישות השונות בכרטיס אשראי, או אולי כדאי לו לשלם בכסף מזומן.
 
לכל אחת מהאפשרויות הללו יש יתרונות וחסרונות אחרים.
 
כרטיסי אשראי
 
כרטיס האשראי הוא כרטיס שמאפשר לנו לדחות את החיוב. אנו נשלם עבור הרכישה לא בתשלום מזומן אלא בתשלום דחוי. חברת כרטיסי האשראי שבה בחרנו היא בעצם משלמת על הימים שבין מועד הקנייה ומועד החיוב, ויש לה את היכולת הכספית לתת לנו אשראי של כמה ימים או כמה שבועות מהיום שבו קנינו מוצר כלשהו ועד היום שבו מתבצע החיוב בכרטיס האשראי.
 
כרטיס אשראי או מזומןכרטיס האשראי חוסך מאתנו את הסכנה של אוברדרפט, משום שאם אנו קונים מוצר בסוף החודש כאשר אין לנו בחשבון העו"ש כסף, אין לנו מה לדאוג כי אנו יודעים שהכסף ירד רק ב-10 לחודש כאשר המשכורת כבר תכנס לחשבון ושוב יהיה כסף חשבון.
 
יחד עם זאת כרטיס האשראי מכניס אותנו לאשליה שיש לנו כסף ללא גבולות ואנשים רבים קונים באמצעות כרטיס האשראי בלי לשים לב כמה כסף יש להם באמת, ובסופו של דבר הם נכנסים למינוס גדול, ומאבדים שליטה על חשבון הבנק שלהם.
 
חסרון נוסף של כרטיסי האשראי הוא הסיכון שיש למעשי גניבה ומעשי רמייה שיכולים להתבצע באמצעות כרטיס האשראי שלנו, ובמיוחד בעידן שבו מתבצע מסחר אלקטרוני שבו כל מה שצריך זה את מספר כרטיס האשראי שלנו. לקוח שנתן את מספר כרטיס האשראי שלו לא יכול לדעת מה יקרה עם מספר כרטיס האשראי שלו ואילו עסקאות וירטואליות יבצע נוכל כלשהו עם מספר כרטיס האשראי שלו.
 
כסף מזומן
 
המזומן הוא כסף ממשי כאשר אדם משתמש בכסף מזומן הוא מרגיש באופן ממשי מתי נגמר לו הכסף והוא יודע שהוא צריך להפסיק לקנות, כי נגמר הכסף בארנק. הכסף המוזמן הוא כמו תמרור עצור שאומר לצרכן שעליו להפסיק לבצע קניות עד שהוא יקבל עוד כסף, כי כרגע נגמר לו הכסף.
 
בנוסף לכך רכישות וקניות באמצעות כסף מזומן יהיו תמיד זולות יותר מרכישות בתשלומים שיהיו יקרות קצת יותר משום שהסוחר אינו מקבל את כל הכסף בבת אחת.
 
אז נכון שרובנו משתמשים היום בכרטיס אשראי אבל החוכמה היא לדעת להשתמש בו בחוכמה ותוך שמירה על משמעת עצמית בכל מה שקשור על צרכנות נבונה וחכמה ולא צרכנות ללא גבולות. העדיפות היא לוותר על כרטיס האשראי ולבצע רכישות באמצעות כסף מזומן. כך נעריך את הכסף שלנו ונרגיש קושי להפרד ממנו.

הוסיפו טיפ לאתר!
המדריך לחסכן המתחיל - מבוא
מחשבון הוצאות חודשיות
הוסיפו למועדפים