מדריך לקיחת משכנתא - כל ההסברים והפירושים
רבים מאיתנו לא יודעים, ולא בכדי, שקיימים סוגים מגוונים של משכנתאות, רובינו שוגים (ובצדק) במחשבה שלמשכנתא אין רבים והיא קיימת רק בצורת יחיד, לכן ברוב המקרים קורה התרחיש הבא:
 
זה קרה ביום של קיץ

זוג צעיר נכנס אל הבנק, דלתות הזכוכית הכבדות נסגרות מאחוריו באיטיות ובדממה, בחוץ חם מאוד ובמוסד האפור כחול קריר וריח חזק של חומרי ניקוי נודף מכל עבר, שואלים לאן פונים לצורך קבלת משכנתא, מפנים אותם: "קומה ראשונה וביציאה מהמעלית ימינה, וכל הזמן ישר".
 
ברוב המקרים אין תורים או המתנה בקבלה אצל פקיד המשכנתא, מיישבים ומתקבלים בחיוך. פקיד ההלוואות מצטיין בחלקות לשונו וזורק אל חלל האוויר מושגים ומדבר מהר כמובן שלא לפני שהוא מוודא שיש ברשותו של הזוג 30% הון עצמי (לפחות).
 
ואז כעבור יומיים שלושה...

בלי לשים לב אחרי 20 שנה אותו זוג שרכש דירה ב-500 אלף ₪ נשאר חייב כ-600 אלף ₪ ולפעמים יותר (איך? נשמע קצת מטורף? ריביות רבותי, ריביות), וימכור את הדירה מחוסר יכולת בעמידה בתשלום, רק בגלל שבדיעבד אמרו אמן לכל מילה מפיו החלקלק של הפקיד.
 
מצד שני גם את אותו פקיד אי אפשר להאשים, שהרי הוא עושה את עבודתו נאמנה, מוכר הלוואות ותפקידו למכור את ההלוואה המשתלמת יותר לבנק ופחות ללקוח.
 
אז איך זה עובד בצד השני?
 
אנחנו אומנם חושבים שהאינטרס הזה קצת מעוות, שהרי אם אתה לא משרת את האינטרס של לקוחותיך בנושא רגיש וכבד כל כך, בסופו של דבר הנפגע העיקרי יהיה אתה (כלומר הבנק).
 
אומנם, הבנק לא נוהג להתייעץ איתנו תכופות, וצורת החשיבה שלו מעט שונה משלנו. לפי הסטטיסטיקה 90% אחוז מכלל לוקחי המשכנתא יחזירו אותה במלואה, עשרת האחוזים הנותרים לא יעמדו בתשלום ויצליחו להחזיר אחוז מסוים ממנה סיכון שהבנק מוכן לקחת עצמו.
 
לפני החלק האומנותי קצת פסיכולוגיה
 
אנחנו מאמינם שכמו בכל רכישה המעשה הנבון ביותר הוא סקר שוק. כן, כן, מה ששמעתם! סקר שוק של משכנתאות! לבני אדם יש נטייה להישאר עם הקיים והמוכר, כך שבדרך כלל יקחו משכנתא בבנק בו הם מנהלים את הכספים שלהם, דבר לא מחייב בכלל.
 
לבוא מוכנים
 
חשוב ואפילו רצוי לבדוק גם בבנקים אחרים, אף פעם אי אפשר לדעת אם תקבלו במקום אחר הצעה בריבית משתלמת יותר אבל שווה לבדוק. חשוב לבוא ולהראות רצינות עם קלסר ובו הצעה מכל בנק, כך תוכלו להתמקח. זכרו המוכר הוא לא תמיד גם הטוב ביותר.

לחצו על הקישור הבא למעבר למאמר הבא בסדרה - סוגי משכנתאות - כדאי לקרוא ולהבין
הוסיפו טיפ לאתר!
המדריך לחסכן המתחיל - מבוא
מחשבון הוצאות חודשיות
הוסיפו למועדפים