להחזיר מוצר - החוק החדש

שמעתם על החוק החדש שיצא בדצמבר האחרון, והנה, רכשתם מוצר ואתם מעוניינים להחזיר אותו ולקבל את כספכם בחזרה. רגע לפני שאתם חוזרים לחנות, רצוי שתדעו שגם החוק הזה כולל תנאים רבים, וכדי שלא תתאכזבו ריכזנו בעבורכם את הכללים החשובים בנושא.

אז קודם כל רצוי שתדעו כי התקנות החדשות שנכנסו לתוקף מאפשרות לצרכן לבטל עסקה של רכישת מוצר או שירות ולקבל את הכסף חזרה. אנחנו לא מדברים כאן על ביטול עסקה לא טובה או החזרת מוצר פגום, אלא על זכות בסיסית שנובעת אך ורק משיקולי הנוחות של הצרכן. זאת אומרת שגם אם הסיבה להחזרת המוצר היא מציאת מוצר דומה בחצי מחיר במקום אחר, היא תתקבל, כל עוד מקיימים את התנאים הקבועים בתקנות.

כללי הבסיס של החזרת המוצר:

לא ניתן להחזיר מוצר פגום או משומש, ניתן לבטל את העסקה רק כאשר המוצר אינו פגום. לא תוכלו להחזיר מוצר שאריזתו נפתחה אם היה כתוב עליו שאין לפתוח אותו טרם ההחזרה. אם יצליחו להוכיח כי עשיתם שימוש במוצר גם כן לא ייקחו אותו בחזרה.

כדי לקבל את הכסף חזרה יש להוכיח את הקנייה באמצעות סרט קופה, פתקית שהוצמדה לבגד, חשבונית או פתק החלפה. הכסף יוחזר באותה הדרך בה הכסף שולם. זאת אומרת שאם רכשתם את המוצר באשראי, לא תוכלו לקבל החזר במזומן. שובר החלפה לא יכול להיחשב ככסף ולכן לא יהיו עליו החזרים, אלא אם מדובר על שובר שמיועד לחנות ספציפית. הכסף יוחזר במועד ביטול העסקה, או תוך שבעה ימי עסקים. מבחינת דמי ביטול רצוי לדעת כי העסק רשאי לנכות דמי ביטול, אך רק בגובה שחל חמישה אחוז מהמחיר, או 100 שקלים, לפי הנמוך מבניהם.

מוצרים שונים והתנאים לביטולם:

ריהוט, ציוד לבית, מכשירי חשמל וכל מה שנופל תחת הקטגוריה טובין, ניתן להחזיר תוך 14 יום מרכישת המוצר. ביגוד, הנעלה ותכשיטים ניתן להשיב לחנות כל עוד לא הוסרה מהם התווית (תכשיטים ששווים לא עולה על 3,000 שקלים). רכבים ניתן להחזר עד 14 יום מהרכישה, חופשות גם כן ניתן לבטל, אך חשוב לשים לב שהביטול חייב להתבצע תוך שבעה ימים לפני מועד החופשה.

גם כאשר מדובר על שירותי כבלים וטלפון מותר לבטל את העסקה ולקבל את הכסף חזרה, וכאשר מדובר על עסקה מתמשכת, וכאשר השירות למעשה כבר החל ורק בשלב מאוחר יותר קיבלנו את הפרטים והחלטנו לבטל, יש לשלם את התמורה היחסית עד למועד הביטול.

ומתי אין לנו זכות ביטול?

כאשר מדובר על מוצר שהוכן במיוחד לצרכן (עבודות בהזמנה אישית), כאשר מדובר על מוצרי מזון שונים, תוספי תזונה ותרופות, מוצרים מתכלים, בגדי ים והלבשה תחתונה ומוצרים הניתנים להקלטה, שהצרכן פתח את האריזה המקורית.

הוסיפו טיפ לאתר!
המדריך לחסכן המתחיל - מבוא
מחשבון הוצאות חודשיות
הוסיפו למועדפים