שלוש שנים עם תקציב מינימאלי - איך לחסוך?

כמעט כל חייל בישראל לומד בתקופת הצבא מהו מחסור במזומנים. המשכורות הצבאיות אינן גבוהות וחיילים רבים צריכים להתמודד עם התקציב הזה בלבד במהלך שלוש שנות השירות שלהם.

מעבר לכך שחיילים רבים צריכים לרכוש לעצמם את הציוד לצבא, רבים מהם מסתמכים על התקציב לרכישת אוכל במהלך השבוע ולבילויים כאשר הם משתחררים הביתה. אז כיצד חייל ישראלי ממוצע יכול לשרוד על משכורת של כמה מאות שקלים, ומהם הצעדים החשובים אותם כל חייל חייב לנקוט לפני השירות ובמהלכו? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

עבודה לפני הגיוס

לרוב הצעירים, יש הפרש של כמה חודשים בין תאריך סיום הלימודים ובין תאריך הגיוס. רצוי לנצל את התקופה הזו היטב ולעבוד כמה שיותר. בתקופה זו רצוי לשים חלק נכבד מהמשכורת בצד, כדי ליהנות מפתיח כלכלי טוב בתחילת הגיוס, בשאיפה לשמור על הסכום לכמה שיותר זמן.

הציוד הראשוני

הציוד הראשוני לצבא נחשב לאחת ההוצאות היותר גדולות. יש לרכוש גופיות, תחתונים, גרביים ומוצרי היגיינה לתקופת הטירונות ולאחריה. רצוי לא להתפרע יותר מידי מבחינת הביגוד ולרכוש מוצרים בסיסיים שיספיקו לכם לשבועיים הראשונים, לאחר מכן בחנו מה חסר לכם, מה קיבלתם מהצבא, ומה אתם לא צריכים.

רצוי לרכוש את הביגוד ברשתות איכות קטנות ולאו דווקא בחנויות המותג בתחום. בדרך כלל מדובר על אותן הגרביים וההבדל היחיד בניהן הוא הפער במחיר. כאשר אתם רוכשים ביגוד, שימו לב שמדובר על ביגוד מכותנה מלאה ולא פוליאסטר, שנחשב לבד לא נושם, לא נוח ומגרד.

סדרי עדיפויות בתקציב

בשלב מסוים, יכול מאוד להיות שתצטרכו להסתדר עם התקציב שמולכם ותו לא. במצב כזה רצוי שתעשו לעצמכם סדרי עדיפויות תוך חישוב הצרכים הבסיסיים עליהם אתם לא יכולים לוותר, מול המותרות עליהן תוותרו בלב כבר.

ראשית, אם תקציב המשכורת הצבאית כולל בתוכו מוצרי היגיינה וביגוד, דאגו תמיד לרכוש מראש את המוצרים הללו ואז לבחון את הכסף הנותר. את הכסף הנותר חלקו גם כן על פי סדרי עדיפויות ובחנו את המותרות עליהן יהיה לכם קשה לוותר.

בילויים בתקופת הצבא

לחיילים קשה לוותר על בילויים, והאמת, מגיע להם ליהנות. הבעיה היא שהמשכורת הצבאית נמוכה ויציאות הן דבר יקר, ולכן, רצוי לקחת בחשבון שאולי תצטרכו להמעיט בבילויים, אך בהחלט תוכלו לשים בצד חלק מהמשכורת ולצאת לבלות אחת לחודש, עם תקציב ברור מראש לאותו הערב. בשאר סופי השבוע ניתן לצאת ליציאות שלא מצריכות הוצאות כלכליות כמו למשל טיול, ישיבה עם חברים וכו'.

ומה אחרי הגיוס?

אחרי הגיוס תוכלו ללמוד במסגרת עבודה מועדפת ואז ליהנות ממענק שחרור. את המענק תוכלו להשקיע בלימודים בנוסף לכספי הפיקדון, או לקחת אותם לטיול בחו"ל. רצוי מאוד, לא להתמהמה, ולצאת לעבוד אחרי תום השירות, לחסוך כסף ללימודים כולם ואז לצאת לטיול. לאחר מכן, תוכלו לחזור, להשכיר דירה משלכם, להתחיל ללמוד וליהנות משקט כלכלי, לפחות בכל מה שנוגע לשכר הלימודים.

הוסיפו טיפ לאתר!
המדריך לחסכן המתחיל - מבוא
מחשבון הוצאות חודשיות
הוסיפו למועדפים