> לקבל בחינם לתת בחינם
לתת ולקבל

לפני שהייתה הכלכלה הקפיטליסטית, כלכלת העולם התבססה על סחר חליפין. אם היית חקלאי שמגדל תפוחי אדמה, היית מחליף תפוחי אדמה תמורת צמר עם מגדל צאן. יש גם הרבה חברות בהם ערבות הדדית ועזרה בתמורה לעזרה נפוצים. היום לצערנו, תרבויות אלו נעלמו מהעולם שלנו (העולם המערבי).

היום הסחורות נמדדות לפי ערכן הכספי ולא לפי התועלת שהן מביאות לנו. אבל האם יהיה זה תמים מצדנו לרצות ולשוב לדרכי המסחר של העולם הישן? אולי התשובה לכך היא כן, אבל נעים לחלום, ועוד יותר נעים להגשים חלומות. פינה זו תנסה לשכנע אתכם שערבות הדדית, סחר חליפין ויצירה לא חלפו מהעולם ועדיין יש להם מקום והם יכולים לחסוך לנו כסף.

ללמוד לקבל, ללמוד לתת

מי מאתנו לא חולם על לקבל דברים חינם בלי לשלם? כולנו, כולנו אוהבים לקבל מתנות, לצבור הנחות ולהתחמק מהוצאה שמכבידה על הכיס. אם נלמד לתת לסובבים אותנו הם יחזירו לנו באותה מטבע. אפשר למשל להשאיל ולהחליף חפצים עם חברים ומשפחה. אפשר שנתרום מזמננו לחברים שלנו והם יתרמו לנו מזמנם בתמורה.

אולם עד שהעולם יתחיל להתנהל בצורה אוטופית יש עוד דרך ארוכה. בינתיים יש דברים שונים שאפשר לעשות ולהרוויח מהם קצת יותר בחסכון.

דרכים יצירתיות להשיג דברים מבלי לקנות

דרך אחת שאפשר להשיג דברים מבלי לקנות אותם היא למשל לגדל גינת ירק. ככה יהיו לנו ירקות יותר בריאים, יותר טריים והרבה יותר זולים. דרך יצירתית נוספת להשגת דברים מבלי לקנות היא למשל להכין ביחד עם הילדים משחקים. אפשר להמציא משחק לוח או קלפים ולהכין את הלוח והקלפים ביחד עם הילדים. ככה לילדים ולנו יהיה חוויה משותפת וכיפית. אפשר במקום לשכור מורה פרטי לילד או לעצמנו להקים קבוצת למידה בה אנחנו (במקרה של ילד ההורים) נלמד זה את זה. אפשר במקום ללכת לקוסמטיקאית לעשות יום כיף עם חברות ולטפל זו בזו. אפשר גם להתארגן בימי לימודים ארוכים שכל אחד מאתנו יביא כיבוד מהבית ואז תהיה לנו ארוחה טעימה ועשירה ולא נצטרך ללכת לקפיטריה.

האפשרויות של להשיג דברים מבלי לקנות הם אין סופיות, כאן מתגלה באמת כוחן של הרשתות החברתיות.


1

לדעת לתת
לדעת לתת
כאשר אנחנו ידועים בשל טוב הלב שלנו אנשים יחזרו לנו בחיוך ובעזרה. כאשר נותנים מקבלים בחזרה.
לתת בחינם משתלם כלכלית
לתת בחינם משתלם כלכלית
בהרבה מקומות בארץ תוכלו לקבל דברים חינם ולא רק בשביל חיוך. עסקים רבים הבינו כבר מזמן שהם צריכים לתת כדי לקבל.
הוסיפו טיפ לאתר!
המדריך לחסכן המתחיל - מבוא
מחשבון הוצאות חודשיות
הוסיפו למועדפים